Ovádi Péter, Veszprém fideszes országgyűlési képviselője is igennel szavazott arra, hogy a Georgikon Kart elcsatolják a Pannon Egyetemtől. Ezzel kapcsolatban fejtettem ki álláspontomat a Veszpresszónak.

Büszke vagyok arra, hogy Európa legrégebbi – 1797-ben alapított –, óriási hagyományokkal rendelkező mezőgazdasági felsőoktatási intézményében végeztem egyetemi tanulmányaimat, egyetemi doktori fokozatot is ott szereztem, ma is rendszeresen államvizsga-bizottsági tagi meghívást szoktam kapni. Szerénytelenség nélkül állíthatom, hogy volt lehetőségem figyelemmel kísérni az önálló egyetem, később Georgikon kar helyzetét, fejlődését. Nagyon boldog voltam polgármesterként 2000. január 1-jén, amikor hosszú előkészítő és szervezőmunka után Gaál Zoltán akkori rektorral – akinek az egyetemi integrációban elévülhetetlen szerepe volt – azt jelenthettük be, hogy a Georgikon Mezőgazdaság-tudományi Kar az akkor még Veszprémi Egyetem részévé vált, amely sikerrel alapított meg két kart is, a Gazdaságtudományit és a Műszaki Informatikait.

Nyugodtan állíthatom, hogy ekkor kezdődött az intézmény virágkora, vált igazi egyetemmé, azt követően Rédey Ákos rektorsága idején már a 12 000 főt is meghaladta a Pannon Egyetem hallgatói létszáma. Igazi hajtóerejévé vált Veszprémnek. Az esetenkénti véleménykülönbségek és viták ellenére példás szimbiózisban élt a mai napig a Georgikon kar az anyaintézménnyel. Nem csökkenő hallgatói létszám, az egyetemen belül is toronymagasan sikeres tudományos, oktatási, fejlesztési projektek megvalósítása volt a Georgikonra jellemző.

Egy modern város tekintélyét, befolyását, kapcsolatrendszerét alapvetően meghatározza egyeteme léte, állapota, működése. Hadd emlékeztessek arra, hogy Székesfehérvár, a „bezzeg város” ma is nyögi annak hátrányát, hogy nincsen olyan patinás, nagy tekintélyű professzorokat felsorakoztató felsőoktatási intézménye, mint Veszprémnek. Győr viszont versenyelőnyét nem kis mértékben annak köszönheti, hogy idejében felismerte az egyetem létének jelentőségét. A Széchenyi István Egyetem úgy lett a térség fejlődésének szellemi központja – hadd utaljak az agrárhasonlóságra –, hogy a Mezőgazdasági és Élelmiszer-tudományi Karába integrálta a mosonmagyaróvári agrárképzést és oktatást. Elképzelhető lenne, hogy azt elengedjék? Szó sincs róla. Erős városnak, erős egyetemnek erős érdekérvényesítő képessége van. Erre utaltam már három éve, amikor felmerült a Georgikon Kar Pannon Egyetemtől történő elcsatolásának terve. „A Georgikon nélkül a Pannon Egyetem egy sorvadó, erősen gyengülő felsőoktatási intézménnyé válik az egyre izmosodó, óriási lobbierővel rendelkező győri Széchenyi István Egyetem mellett, amely most emelkedik tudományegyetemi rangra. A győri egyetem mosonmagyaróvári karának c. egyetemi tanáraként jól látom, hogy mekkora veszélyt jelent ebben az ügyben a közömbösség és a nemtörődömség Veszprémben a Pannon Egyetem jövőjét tekintve.”

Fellélegeztünk. Azt gondoltuk, hogy megszűnt a veszély. Nem így történt.

A cikk ide kattintva olvasható tovább…

0
    0
    A kosarad
    A kosarad üresVissza